Kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena (Jabłonka)
Położona na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą wojewódzką nr 957. Stała pierwotnie nad brzegiem Czarnej Orawy, później została dwukrotnie przeniesiona - najpierw na zbocze poniżej szosy, a następnie w obecne miejsce.
Ufundowana zapewne przez ks. Jana Grotowskiego, ówczesnego plebana parafii w Orawce (do której należała wówczas także Jabłonka). Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku. Figura na słupie. Figura św. Nepomucena, w szatach kapłana kanonika, z krucyfiksem w dłoniach, ustawiona na wysokim czworobocznym postumencie. Boki bazy pod figurą zdobią skrzydlate główki aniołków. Poniżej gzymsu koronującego boczne ściany postumentu zapełniają girlandy liściaste z pękami kwiatów, zwieszające się z wolut , wzbogaconych motywem muszli. Na frontowej ścianie tego słupa w płycinie wgłębnej z ozdobnie profilowaną krawędzią widnieje płaskorzeźba św. Marii Magdaleny w pozycji stojącej z pokutnym gestem dłoni przyciskanej do piersi. W drugiej ręce trzyma puszkę z wonnościami. Na tylnej ścianie słupa w podobnym ujęciu wyobrażenie św. Rozalii w wianku różanym na włosach, trzymającej w jednym reku gałązkę różaną, a w drugiej czaszkę. Na czworobocznym cokole od frontu w płycinie wgłębnej znajdował się całkowicie obecnie zatarty relief św. Jana Ewangelisty na Patmos. Na tylniej ścianie cokołu w identycznej płycinie widać relief św. Jana Chrzciciela na Pustyni w pozycji siedzącej.
piaskowiec, polichromia
Zapewne fundatorem był ksiądz Jan Grotowski, pleban Orawki
Miejscowosc: Jabłonka
Gmina: Jabłonka