Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Grota Komonieckiego
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Grota Komonieckiego
Beskidzkie szlaki są jednym z najbardziej urokliwych w polskich górach. Wśród górskich szczytów jest wiele ciekawych zakątków, wartych zobaczenia. Jednym z takich miejsc jest Grota Komonieckiego (Współrzędne: 49°45'36"N 19°24'31"E). Jest to największa grota erozyjna w polskich Karpatach fliszowych. Znajduje się ona na wysokości ok. 750 m n. p. m. w pobliżu potoku Dusica, na południowy wschód od szczytu Łamanej Skały – na zachodnich zboczach Pośredniego Gronia, odchodzącego od Smrekownicy (910 m n. p. m.) w Beskidzie Małym.
Jaskinia jest dużą komorą o powierzchni około 115 m², a przeciętna wysokość stropu w jej wnętrzu wynosi od 1 do 1,5 metra. Posiada charakterystyczne szerokie wejście szerokości ok. 15 m i wysokości niemal 2 m, jest więc jaskinią jasną, dzięki czemu można ją zwiedzać bez latarki. Z górnej skalnej płyty nakrywającej jaskinię spada niewielki strumyk, który w lecie tworzy niemal 3 metrowy wodospad, zaś zimą zamienia się w piękny lodospad, przybierając niezwykłe formy lodowe. Warto wspomnieć, że około 50 m poniżej otworu jaskini znajduje się największy wodospad w Beskidzie Małym - Wodospad Dusicy, czasem nazywany „Dusiołkiem”.

Pierwsze wzmianki o jaskini pojawiły się w kronice „Dziejopis Żywiecki” w 1704 roku, autorstwa żywieckiego wójta Andrzeja Komonieckiego. Stąd też nazwa Groty. Później przez lata wiedzieli o niej tylko ludność z pobliskich wsi – Targoszowa i Lasu. W okresie II Wojny Światowej mieszkańcy Targoszowa ukrywali tu przed okupantem bydło. Grota służyła także jako schronienie dla partyzantów. Dopiero w 1983 roku Aleksy Siemionow, działacz Komisji Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach, odkrył to malownicze miejsce dla turystyki. Od 1993 roku Grota jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

Grota Komonieckiego jest obiektem bezpiecznym i nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy też doświadczenia speleologicznego. Jest ona zaznaczona na mapach turystycznych, jednak nie prowadzi do niej żaden oznakowany szlak, więc pomimo stosunkowo niedużej odległości od uczęszczanych szlaków turystycznych, dojście do niej nie jest łatwym zadaniem. Jedną z możliwości dotarcia do Groty jest rozpoczęcie wędrówki w miejscowości Targoszów, skąd zielony szlak zaprowadzi nas do węzła szlaków na Łamanej Skale. Tam należy kierować się (bez znaków) wąską ścieżką w kierunku południowym. Po kilku minutach wędrówki dojdziemy do szerokiej, polnej drogi. Skręcamy w lewo i maszerujemy nią aż do napotkania drewnianej kapliczki. Przed kapliczką skręcamy w prawo i wąską, stromą ścieżką zmierzamy wprost do Groty Komonieckiego.PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 905118