Punkt Informacji Turystycznej w Suchej Beskidzkiej - Muzeum
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Muzeum
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej

Siedzibą Muzeum jest południowo-wschodnie skrzydło renesansowego Zamku nazywanego często „Małym Wawelem”. W komnatach zamkowych mieści się Dział historyczny Muzeum, który obejmuje zbiory związane z historią miasta Sucha Beskidzka, Parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz rodów szlacheckich zamieszkujących Zamek suski. W skład zasobu działu wchodzą zbiory artystyczne (malarstwo, rzeźba) oraz liczne archiwalia, fotografie, manuskrypty, zdjęcia, zbiory kartograficzne, numizmaty oraz pamiątki. W dziale historycznym organizowane są wystawy związane z historią miasta Sucha Beskidzka i regionem. W ramach ekspozycji czasowych prezentowane jest malarstwo i rzemiosło artystyczne, związane zarówno z kulturą polską jak i europejską (.m.in. malarstwo nowożytne z kolekcją broni białej i palnej Habsburgów- depozyt).

W zachodniej części parku zamkowego, w budynku nazywanym „Domkiem Ogrodnika”, mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z cenną kolekcją regionalną, obrazującą życie mieszkańców Ziemi Suskiej: Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich. Ekspozycję tworzą: zaaranżowane wnętrze chaty z komorą i izbą mieszkalną z narzędziami codziennego użytku oraz sprzęty domowe, zrekonstruowany szałas pasterski wraz z wyposażeniem, odtworzona przydrożna kapliczka o charakterystycznej dla tego terenu konstrukcji, prezentująca miejscową, małą architekturę sakralną. Pozostała część ekspozycji podzielona została na działy tematyczne, poświęcone podstawowym, w przeszłości zajęciom miejscowej ludności: tkactwu i obróbce włókna, kowalstwu i obróbce żelaza, rzemiosłu i obróbce drewna oraz rolnictwu. Można także obejrzeć wystawę, na którą składają się wytwory rękodzieła ludowego z Suchej Beskidzkiej i okolic. Prezentowane zbiory zostały zgromadzone staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej i przekazane Muzeum Miejskiemu w 2010 roku.
Zwiedzanie Muzeum

w sezonie:

od 1 maja do 30 września:
wtorek - sobota od 8:00-16:00,
niedziela – 9:00-17:00,
w poniedziałek: nieczynne

poza sezonem:
od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek - sobota od 8:00- 16:00
w niedzielę i poniedziałek: nieczynne

Uwaga! Ostatni zwiedzający mogą wejść na teren muzeum 40 min. przed jego zamknięciem.

Bilety w cenie:
  • normalny: 12.00 zł
  • ulgowy: 10.00 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp wolny


"Domek Ogrodnika" – Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej jest udostępniony zwiedzającym tylko w sezonie turystycznym: od 1 maja do 30 września, przez sześć dni w tygodniu: od wtorku do soboty w godz. 8.00-16.00, w niedziele od 9.00-17.00. W poniedziałek dział jest nieczynny.
Bilety w cenie:
  • normalny 6 zł
  • ulgowy 4 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp wolny

Dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowane są lekcje muzealne. Są one podzielone są na bloki tematyczne, odpowiednio do każdej grupy wiekowej: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Podczas lekcji ekspozycja muzealna jest wykorzystywana jako ilustracja do omawianego tematu jako środek, za pomocą którego uczniowie mogą dogłębnie poznać wybrane aspekty historii, kultury i sztuki oraz samego obiektu zamku.Dane kontaktowe:
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Ul. Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka
tel./fax: 33 874 26 05
e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl
dyrektor@sucha-beskidzka.pl
inwentaryzator@sucha-beskidzka.pl
rezerwacje@sucha-beskidzka.pl
www.muzeum.sucha-beskidzka.plInfo z: www.muzeum.sucha-beskidzka.pl

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

INFORMACJE SPONSOROWANE

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 927755