Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Dział regionalny - domek ogrodnika

domek

W zachodniej części parku zamkowego, w budynku nazywanym „Domkiem Ogrodnika”, mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z cenną kolekcją regionalną, obrazującą życie mieszkańców Ziemi Suskiej: Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich. Ekspozycję tworzą: zaaranżowane wnętrze chaty z komorą i izbą mieszkalną z narzędziami codziennego użytku oraz sprzęty domowe, zrekonstruowany szałas pasterski wraz z wyposażeniem, odtworzona przydrożna kapliczka o charakterystycznej dla tego terenu konstrukcji, prezentująca miejscową, małą architekturę sakralną. Pozostała część ekspozycji podzielona została na działy tematyczne, poświęcone podstawowym, w przeszłości zajęciom miejscowej ludności: tkactwu i obróbce włókna, kowalstwu i obróbce żelaza, rzemiosłu i obróbce drewna oraz rolnictwu.

domek

Oprócz wymienionych, urządzone są jeszcze dwie części: prezentująca sprzęt służący do przygotowania pożywienia i obróbki żywności oraz druga, na którą składają się wytwory rękodzieła ludowego z Suchej Beskidzkiej i okolic. Prezentowane zbiory zostały zgromadzone staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej i przekazane Muzeum Miejskiemu w 2010 roku.

Dział Etnograficzny jest udostępniony zwiedzającym tylko w sezonie turystycznym: od 1 maja do 30 września, przez sześć dni w tygodniu: od wtorku do soboty w godz. 8.00- 16.00, a w niedzielę: 9.00 – 17.00. W poniedziałek dział jest nieczynny.

Uwaga! Ostatni zwiedzający mogą wejść na teren „Domku Ogrodnika” 40 min przed jego zamknięciem.

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK

KLAUZULA INFORMACYJNA

Klauzula informacyjna RODO