Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

listopad

22

2016

Otwarcie wystawy muzealnej - NAJSTARSZE OSADNICTWO W DOLINIE SKAWY

22 listopad 2016

W niedzielę 20 listopada na suskim zamku uroczyście otwarto wystawę „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy”. Na wydarzenie licznie przybyli zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak również naukowcy i samorządowcy.

 

 
 
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Burmistrza Suchej Beskidzkiej – Stanisława Lichosyta, można było zaprezentować we wnętrzach renesansowego zamku pierwszą wystawę o charakterze naukowym, stanowiącą podsumowanie najnowszych odkryć archeologicznych na obszarze Zbiornika w Świnnej Porębie. Zabytki, które tam pozyskano, na wniosek Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały przekazane suskiemu muzeum, które w ramach współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką naukową prof. dr hab. Pawła Valde - Nowaka, przygotowało pierwszą stałą ekspozycję archeologiczną w Małopolsce Zachodniej, prezentującą wyniki wieloletnich badań archeologicznych i historycznych, ukazujących szeroką skalę bytowania człowieka w dolinie górnej i środkowej Skawy. To co odkryto podczas wykopalisk zaskoczyło samych archeologów. Do tej pory uważano bowiem, że tereny te stanowiły tak zwaną pustką osadniczą. Bardzo długo utrzymywał się również pogląd o nieprzebytej puszczy karpackiej, w której człowiek osiedlił się dopiero w średniowieczu. Tymczasem w wyniku wykopalisk odnaleziono ślady wskazujące, że koncentrowała się tu aktywność ludzi z wszystkich epok pradziejowych. 
 
   
 
Wysokie skarpy i cyple nad Skawą były atrakcyjnym miejscem dla założenia obozowiska myśliwskiego już w starszej epoce kamienia, okresie peleoitu, a najstarsze obozowisko wiąże się z kulturą magdaleńską – trwała ona na polskich ziemiach od 15 000 do 12 000 lat p.n.e.! W Wodniakówce, na drugim brzegu rzeki, znaleziono późniejsze stanowisko łowieckie, związane z ludnością znaną głównie z Europy Północnej. Kolejnym epizodem osadniczym było pojawienie się na tych terenach łowców reniferów - kultury świderskiej, która rozwijała się na naszych ziemiach od ok 10 600 do 9 600 lat p.n.e. I tak każda z tych epok zostawiła swój ślad w dolinie Skawy. Dziś dzięki znaleziskom archeologicznym i fachowej wiedzy naukowców, można nakreślić rozwój naszego regionu na przełomie dziejów. W Muzeum Miejskim na szklanych podświetlanych, dioramach oraz stołach interaktywnych, zostały przedstawione: klimat, roślinność i świat zwierzęcy każdej z epok oraz ważniejsze kultury archeologiczne, technologie (postęp, surowce, rzemiosło, gospodarka), wierzenia (rytuał pogrzebowy), a także sztuka, stanowiące tło do prezentowanych artefaktów pozyskanych w ramach prac wykopaliskowych w zlewni zbiornika, tj. narzędzi, broni, przykładów ceramiki oraz niezwykle cennego skarbu ozdób z brązu, odkrytego w Zagórzu w 2012 roku. Ich uzupełnieniem są zabytki wypożyczone z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sylwia Semik
 fot. G. Wysmołek
 
Zobacz również materiały z wystawy:
 
Projekt dofinansowany przez:
 
      
 

 

 

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK