Obyczaje i zwyczaje na dworze szlacheckim

19 kwiecień 2017

Czym jest polska gościnność?
Dlaczego nowonarodzone dziecko przenoszono przez okno?
Dlaczego nadawano wszystkim braciom takie samo imię?
Czym są portrety trumienne?

Zainteresowanych odpowiedzią na te pytania uczniów zapraszamy wraz z nauczycielami do Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej!

Trudno wyobrazić sobie polski dwór szlachecki bez tańca. Szlachta, w tej kwestii, ignorowała wszelkie nawoływania duchownych do zarzucenia rozrywki jaką był taniec. Uatrakcyjniał on życie szlachty, a żadna huczniejsza zabawa nie mogła się bez niego obyć. Tańczono wszędzie, od dworów królewskich, przez magnackie i szlacheckie do zwykłych karczemnych izb. Taniec, dusza polskich zabaw, nigdzie może w świecie z większym wdziękiem, lekkością, z większą namiętnością i przejęciem nie był wykonywanym. Pisał Fryderyk Schulz, zachwycając się polskim tańcem i tancerzami.
Dlatego w ramach zajęć będziemy się wspólnie uczyć układu tanecznego prosto z dworu szlacheckiego.

Lekcja: czas trwania ok. 1 - 1,5 godz., koszt 4 zł/os.
Lekcja  i zwiedzanie: czas trwania ok. 2 godz., koszt: 9 zł/os.

W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz rezerwacji lekcji prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 33 874 26 05 (wew.22) lub mailowo: muzeum@sucha-beskidzka.pl