Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Wydawnictwo, które Państwu przekazujemy, jest elementem stałej wystawy archeologiczno-historycznej pt. „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy”, zorganizowanej przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej. Wystawa została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Sucha Beskidzka. Dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta, w zabytkowych wnętrzach renesansowego zamku suskiego możemy zaprezentować Państwu pierwszą ekspozycję o charakterze naukowym, stanowiącą przegląd najnowszych odkryć archeologicznych, dokonanych w trakcie badań ratowniczych, prowadzonych w okresie ostatnich 13 lat na obszarze przeznaczonym do zalania wodami Zbiornika Świnna Poręba, obejmującego tereny gmin: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Odkrycia te całkowicie zmieniły poglądy na charakter i dyna mikę osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego w tej części Beskidów Zachodnich. Zanim do nich doszło, tereny te uznawane były niemal w całości za pustkę osadniczą. Dziś wiemy, że koncentrowała się tu aktywność ludzi z wszystkich epok pradziejowych.

 

Jednocześnie wystawa „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy” stanowi swoistą klamrę zamykającą w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej prezentację dziejów miasta i jego najbliższej okolicy od czasów najdawniejszych po dzień dzisiej-szy, będąc swoistym chronologicznym prologiem do dwóch wcześniej otwartych ekspozycji: „Fundacje Komorowskich i ich wpływ na dzieje Suchej”, przedstawiającej historię suskiego dominium w XV-XIX wieku oraz „Sucha – miasto wielu wymiarów. Historia zapisana w obrazie 1848–2015”.

 

Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację ekspozycji, m.in. Burmistrzowi Miasta Sucha Beskidzka, Instytutowi Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Instytutowi Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej, Muzeum Archeologicznemu w Krakowie, Pracownikom muzeum, Wykonawcom i Sponsorom, m.in. Firmie Pacyga Meble z Kukowa, a szczególnie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za jej dofinansowanie.

 

Ekspozycję można zwiedzać w godzinach pracy Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej:

 • w sezonie: 

  • od 1 maja do 31 października: 
  • wtorek - sobota od 8:00-16:00, 
  • niedziela od 9:00-17:00,
  • w poniedziałek: nieczynne

 • poza sezonem: 
 • od 1 listopada do 30 kwietnia: 
 • wtorek - sobota od 8:00- 16:00 
 • w niedzielę i poniedziałek: nieczynne

 

 

Barbara Woźniak

Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej

 

 

ZAPROSZENIE

 

PLAKAT

 

FOLDER

 

FOTOGRAFIE
Zbiornik wodny Świnna Poręba

 

 

 

 

FOTOGRAFIE
Prace archeologiczne

 
Data publikacji listopad 2016 rokuProjekt na organizację stałej wystawy historyczno-archeologicznej został dofinansowany ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Gminy Sucha Beskidzka i Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej