Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej - obiekt miesiąca
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

CIEKAWOSTKA MIESIĄCA - grudzień 2017

ADWENT


Rok obrzędów dorocznych rozpoczyna adwent. Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza przyjście. W kościele jest to okres przygotowania się wiernych na przyjście Zbawiciela. Według tradycji kościoła katolickiego adwent zaczyna się od niedzieli najbliższej dnia św. Andrzeja apostoła (30 listopada). Adwent trwa przez cztery tygodnie do Bożego Narodzenia (25 grudnia).
Przez cały okres adwentu w kościołach odprawiane jest specjalne nabożeństwo – „roraty” ku czci Niepokalanej, na które dawniej na Żywiecczyźnie, wczas rano udawała się liczna rzesza wiernych, zabierając ze sobą latarnie, wykonane z drewna i szkła, w których zapalona była świeca lub kaganek. Na ten czas na całej Żywiecczyźnie milkła muzyka, nie urządzano zabaw i nie tańczono. Lud żywiecki uważał, że tańczenie w okresie adwentu może spowodować chorobę nóg.
Podczas długich wieczorów chłopcy i kawalerowie przygotowywali rekwizyty i stroje kolędnicze, takie jak gwiazdy, szopki, maski, laski korony, czapy koni, kapelusze, czapki itp. Dziewczęta i kobiety wykonywały ozdoby do dekoracji mieszkań i połaźnicy, wśród których dominowały różnego rodzaju ozdobne pająki. Mężczyźni przygotowywali „światy”, które klejone były z kolorowych opłatków. Podczas wykonywania wymienionych prac uczono się tekstów kolęd i powinszowań oraz widowisk kolędniczych.
 
Źródło: Jan Gąsiorek, Marcin Pokusa, Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie, Żywiec 2013 r.

Elektroniczny Rejestr Kapliczek

FACEBOOK