Kapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem (Bystra)
Położona na roli Gizowej, poniżej głównej drogi przez wieŚ, w pobliżu miejsca, w którym biegnie ona przez most na Bystrzance, przy bocznej drodze, biegnącej w głąb osiedla.
Wykuta z piaskowca, osadzona na planie kwadratu. Ufundowana przez Franciszkę i Stanisława Gizów. Polichromowana, trzykondygnacyjna. Na pierwszej kondygnacji wmurowana jest tablica z napisem: O Maryjo. bez Grzechu poczęta. Módl się za nami. którzy się do ciebie. uciekamy. W częŚci Środkowej płaskorzeźbione przedstawienia Trójcy świętej (urzeka swoją prostotą - od frontu) oraz patronów fundatorów: Św. Stanisława (po lewej) i Św. Franciszki (po prawej). Kolumna zwieńczona jest wyniosłą postacią Matki Bożej z Dzieciątkiem na lewej ręce. Figura stoi na kuli ziemskiej w białej szacie okrytej błękitnym płaszczem. Głowa okryta biała chustą opadającą na plecy. Cztery pręty podtrzymują czterospadowy daszek ozdobiony spływającymi w dół ząbkowaniami. Daszek zwieńczony jest krzyżykiem.
1912 r.
Miejscowosc: Bystra