Kapliczka z figurą NajŚwiętszego Serca Pana Jezusa (Bystra)
Położona na roli Traczowej, przy drodze z Bystrej do Osielca, w pobliżu mostu na Skawie i granicy obu wsi.
Kapliczka z piaskowca, trzykondygnacyjna. Na pierwszej kondygnacji widnieje wmurowana tablica z napisem: NajŚwiętsze Serce Jezusa. Zmiłuj się nad nami. Matko pocieszycielko. Ubłagaj Matko. Przyczyń się za nami. Fundatorowie JÓZEF I KUNEGUNDA POLAKOWIE. druga kondygnacja to płaskorzeźby umieszczone we wnękach po trzech stronach figur. W Środkowej wnęce matka Boża depcząca węża, z lewej strony niszy Św. Anna, z prawej Św. Katarzyna. Trzecia kondygnacja zwieńczona jest kamiennym posągiem Chrystusa w długiej białej szacie, na której widać serce z cierniową koroną. Z ramion spływa czerwony płaszcz. Cztery finezyjnie odgięte ku górze pręty przytrzymują czterospadowy daszek zwieńczony sterczynką. kapliczkę ta ufundowało małżeństwo w ok. 1910 r. Jak twierdzi ich córka, rodzice przezywali wielki dramat: zmarło im dziesięcioro dzieci. Zrozpaczeni nie mogąc doczekać się potomstwa, ufundowali kapliczkę. Urodziło im się jeszcze dwoje, z których zarówno syn i córka żyją do dzisiaj.
1910 r.
Miejscowosc: Bystra