Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.721661, 19.574448
ul. Zasypnicka, Sucha Beskidzka.
Kapliczka domkowa usytuowana przy ulicy Zasypnickiej, na lekkim podwyższeniu z dwoma stopniami, między drzewami, otoczona sporym ogródkiem z drewnianym płotkiem. Kapliczka orientowana, na planie kwadratu. ściany wewnetrzne zwieńczone gzymsem. Wnętrze kryte sklepieniem klasztornym. Na Ściance wsch. murowana wnęka w formie arkady wspartej na kolumnach. Wnęka polichromowana: arkada w kolorze srebrnym, jej wnętrze w kolorze czerwonym, pokryte motywem białych równoramiennych krzyży. We wnęce umieszczona stojąca figura Chrystus w typie Ecce Homo w czerwonym płaszczu i cierniowej koronie ze związanymi rękami i Śladami męki na całym ciele. Na podstawie napis: “Jezu ufam Tobie". Drzwi drewniane, pomalowane na ciemnobrązowo, z metalową kratą z promieniŚcie ukształtowanymi prętami. Elewacje kaplicy bez podziałów architektonicznych, zwieńczone gzymsem. W Ścianie zach. otwór wejŚciowy, zamkniętym łukiem półkolistym. Dach czterospadowy kryty blachą, zwieńczony metalowym krzyżykiem.
murowana z cegły, tynkowana, kryta blachą
1782 lub 1785
Wzniesiona w ostatniej ćwierci XVIII wieku. W kapliczce okoliczni mieszkańcy składali wota, dziękując Bogu za otrzymane łaski. Pierwotnie kryta dachem gontowym. Harasimczyk podaje kilka wersji legendy związanej z powstaniem zabytku. Jedna z nich mówi, że w miejscu gdzie stoi kapliczka, zbójcy przechowywali łupy, którymi następnie dzielili się między sobą. Wedle innej wersji fundatorem miał być Stanisław Listwan, który sprzedał swoje gospodarstwo, którego częŚcią była ziemia na, której wznosi się kaplica. Nowy nabywca - Józef Polak, miał zaopiekować się kapliczką, lecz nie wywiązał się z danego słowa. Opiekę nad obiektem przejęła okoliczna ludność.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w Fototece Instytutu Historii Sztuki UJ.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej