Krzyż Jubileuszowy na cmentarzu parafialnym (krzyż na kolumnie) (Sucha Beskidzka)
Cmentarz parafialny w Suchej Beskidzkiej, w połowie głównej alei cmentarza, biegnącej jego osią, między wejŚciem a kaplicą grobową.
Krzyż ustawiony jest na kolumnie toskańskiej wspartej na postumencie. Ramiona krzyża są sfazowane, dekorowane wypustkami w formie nosków, zakończenia ramion są Ścięte na kształt ostrosłupów i ozdobione dodatkowo kulami. Krzyż rozszerza się u podstawy. Żelazna figura Chrystusa jest przypięta do krzyża czterema gwoździami, ma ręce ugięte w łokciach i lekko zaznaczone żebra. Chrystus opiera głowę na prawym ramieniu, jego mięŚnie są napięte. Perizonium jest drapowane i podpięte z prawej strony. Nad Chrystusem umocowano żelazny titulus. Krzyż oparty jest na kapitelu kolumny toskańskiej z profilowanym abakusem o Ściętych narożach i wklęsłych bokach. Kolumna z anulusem, o gładkim trzonie i profilowaną bazą na plincie. Kolumna stoi na postumencie, pod nim dwustopniowy cokół, sfazowany w górnej częŚci, i fundament. Na postumencie wydrążono prostokątną płycinę zamknięta u góry łukiem kotarowym. PoŚrodku płyciny wyryto następujący napis: "[PARAFIANIE / I / PLEBAN / na pamiątkę / JUBILEUSZU / 1865".
Kamień, żeliwo
Krzyż stanął na osi głównej cmentarza w 1865 roku. Ufundowali go parafianie i ksiądz proboszcz Franciszek Pniewko-Ciesielski na pamiątkę Jubileuszu Papieża Piusa IX, który w wyniku walk politycznych opuŚcił Rzym, udając się w okolice Neapolu, do Gaety, gdzie przebywał do 12 kwietnia 1850 roku. Krzyż jest miejscem chętnie odwiedzanym przez parafian, którzy zapalają tam, zwłaszcza w święto Zmarłych znicze. 1984 roku, po tragicznej Śmierci księdza Popiełuszki, pod inskrypcją na bazie kolumny umieszczono jego wizerunek.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ