Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Krzyż żelazny (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.724083, 19.557449
ul. Kamienne 27, Sucha Beskidzka, po pd. stronie drogi.
Krzyż żelazny na kamiennym postumencie, usytuowany pomiędzy dwoma drzewami; otoczony niskim drewnianym płotkiem stanowiącym fragment ogrodzenia posesji. Postument murowany z kamiennych ciosów w formie graniastosłupa zwężającego się ku górze. Na nim krzyż metalowy malowany na kolor srebrny, z belkami zdobionymi ornamentem roŚlinnym. Na krzyżu figura Chrystusa Ukrzyżowanego przybitego trzema gwoździami, o wyraźnie zaznaczonej muskulaturze. Ramiona wyprostowane, nogi ugięte, kolana złączone. Głowa skierowana nieznacznie ku lewemu ramieniu, twarz skierowana ku górze. Nad głową Chrystusa banderola z napisem INRI oraz wychodzące ze skrzyżowania ramion krzyża wiązki promieni glorii. Na pionowej belce, pod stopami Chrystusa, zamocowana owalna tablica z inskrypcją: "MICHAŁ KRZESZOWIAK/ FUNDATOR FIGURY/ w 1911 roku". Nad inskrypcją - krzyżyk, pod nim - motyw girlandy przewiązanej wstęgą. Przy podstawie pionowej belki krzyża odlew przedstawiający grupę postaci. Po lewej stronie Matka Boska, ubrana w długi płaszcz. Na głowie welon. PoŚrodku klęcząca Maria Magdalena, z długimi włosami, zakrywająca prawą dłonią oczy. Po prawej Św. Jan ze złożonymi dłońmi, wznoszący twarz w górę. Postumencik, na którym stoją postacie, podtrzymywany przez putta. Cała grupa pomalowana na kolor srebrny. Krzyż zwieńczony półokrągłym, blaszanym daszkiem, z przednią krawędzią dekorowaną motywem ażurowych kółek; wspartym na ukoŚnie zamocowanych prętach. Na froncie cokołu zamocowany na pręcie uchwyt na znicz.
krzyż metalowy, postument kamienny, blaszany baldachim
1911
Fundacja Michała Krzeszowiaka. Według mieszkanki posesji, synowej fundatora - w miejscu, w którym znajduje się krzyż, miało miejsce pobicie grupy mężczyzn, prawdopodobnie przez austriackich oprawców (?). Jedną z ofiar był Michał Krzeszowiak, który postawił krzyż jako pamiątkę tego wydarzenia.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w Fototece Instytutu Historii Sztuki UJ.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Krzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelazny
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej