Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Krzyż żelazny na Rolach (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.736656, 19.567427
Położony w Suchej Beskidzkiej, w obrębie posesji domu przy ul. Role 15.
Krzyż żeliwny na ośmiobocznym postumencie znajduje się na posesji po pd. stronie ul. Role. Jest otoczony metalowym ogrodzeniem na planie kwadratu. Chrystus jest przybity do krzyża czterema gwoździami, z głową opadającą na prawe ramię. Ma udrapowane, rozwiane perizonium. Krzyż rozszerza się ku dołowi. Przy zakończeniach ramion i belki pionowej znajdują się maswerkowe noski w gotyckiej stylizacji. Nad głową Chrystusa titulus. Krzyż ustawiony jest na daszku o lekko wygiętej połaci, o parasolowatym kształcie. Betonowy postument obudowany jest żeliwnymi elementami w postaci ośmiu Ścianek z dekoracją w formie prostokątów zwieńczonych podwójną arkadką. W górnej części każdego z pól znajdują się czterolistne maswerki z motywem żołędzia. Wymiary: wys. krzyża 143 cm, wys. postumentu 79 cm, belka krzyża 47 cm.
Trzecia ćwierć XIX w.
Według przekazu ustnego krucyfiks ufundowany przez rodzinę Koźbioł pierwotnie znajdował się na sąsiedniej posesji, która została upaństwowiona i przejęta przez Zakłady Drukarskie. Potem krzyż został wywieziony na cmentarz w Tarnowie, by po petycjach ludności wrócić z powrotem do Suchej Beskidzkiej w latach 70 - tych. Na nowej posesji osadzono go na betonowej podstawie.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Krzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na RolachKrzyż żelazny na Rolach
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej