Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej - rejestr kapliczek
Krzyż żelazny z Księżego Potoku (Sucha Beskidzka)
Pierwotne miejsce ustawienia: Wąwóz Księżego Potoku. Obecnie pozostałości zabytku znajdują się na plebanii pobliskiego kościoła parafialnego p.w. Nawiedzenia NMP (krzyż) oraz przed kościołem (ogrodzenie).
Pierwotnie zabytek był krzyżem na postumencie na planie ośmioboku, z metalowym ogrodzeniem. Prowadziły do niego kamienne schody. Zachowany krzyż utrzymany jest w stylu neogotyckim, ma sfazowane belki i dekorację w postaci wysuniętych nosków. Umieszczony jest na nim Chrystus o mocno wyciągniętych ramionach, ostro zaznaczonych żebrach i rozwianym perizonium. Zachowała się także ośmioboczna podstawa, tworząca niegdyś daszek postumentu. Ogrodzenie niskie, na wielobocznym planie, ażurowe, z elementami geometrycznymi w kształcie kopert.
Krzyż na postumencie był częścią romantycznej pustelni powstałej z inicjatywy proboszcza Suchej, księdza Ignacego Machayskiego w wąwozie Księżego Potoku, przecinającego rolę plebańską na południe od zespołu kościelnego. Opiekę nad dąbrową sprawował jeden z jego następców, ksiądz Franciszek Ksawery Ciesielski, proboszcz suski w latach 1836-1873. Dzięki jego staraniom w Wąwozie utworzono trzy stawy rybne, wytyczono malownicze alejki (tworząc "ogród spacerowy"), a w 1852 r. ustawiono opisywany krzyż. Następnie zbudowano altanę zaopatrzoną w meble i obrazy, a całość założenia uzupełniono głazami z łacińskimi inskrypcjami upamiętniającymi ks. Machayskiego. Zakątek został zdewastowany podczas pierwszej wojny światowej, dalsze dewastacje przyniósł między innymi stan wojenny, budowa drogi do szpitala oraz niedawna powódź. Krzyż żeliwny jeszcze do niedawna stał na pierwotnym miejscu. Kilka lat temu padł ofiarą aktów wandalizmu, przez co przeniesiono go na teren plebanii pobliskiego kościoła parafialnego p.w. Nawiedzenie NMP. Ogrodzenie otaczające krzyż znalazło swoje miejsce przed kościołem. Postument pozostał w wąwozie, aczkolwiek prawdopodobnie został zniszczony przez powodzie. Z dawnej romantycznej pustelni, poza wymienionymi pozostałościami krzyża na postumencie, zachowały się ponad dwustuletnie dęby oraz mostek z okresu międzywojennego. Legenda miejscowa wiąże pierwotne ustawienie krzyża z miejscem śmierci konfederatów barskich. Niemal identyczne w formie krzyże znajdują się w innych miejscach na terenie Suchej Beskidzkiej.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej; Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ oraz prywatne zbiory Pana Józefa Kawy
Krzyż żelazny z Księżego Potoku Krzyż żelazny z Księżego Potoku Krzyż żelazny z Księżego Potoku Krzyż żelazny z Księżego Potoku Krzyż żelazny z Księżego Potoku Krzyż żelazny z Księżego Potoku