Kapliczka z figurą Matki Bożej Różańcowej (Skawce)
Położona po płn. stronie drogi krajowej nr 28, ok. 200 m na zach. od wiaduktu na Śleszówce stoi (usytuowana tyłem do szosy głównej).
Trzykondygnacyjna, z polichromowanymi przedstawieniami figuralnymi. W części środkowej, od frontu - płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, w części dolnej płaskorzeźbione przedstawienia Św. Józefa z Dzieciątkiem (po lewej) i Chrztu Chrystusa (po prawej). Na płotku okalającym kapliczkę - tablica pamiątkowa z 2003 r., upamiętniająca stulecie kapliczki i 25-lecie pontyfikatu Ojca św. Jana Pawła II oraz ustanowienie przez niego czwartej części Różańca św. - tajemnic światła.
1903 r.
Kapliczka została przeniesiona w obecne miejsce na os. Borowina w związku z budową zbiornika "Świnna Poręba". Wcześniej stała w starym centrum wsi, niedaleko Skawy. Wystawiono ją tam w miejscu, w którym mieszkańcom Skawiec udało się ugasić pożar, wzniecony przed jednego z miejscowych, w wyniku którego spłonęło 16 domów i 18 stodół. Wydarzenia te miały bezpośredni wpływ na utworzenie w Skawcach jednostki ochotniczej straży pożarnej.
Miejscowosc: Skawce
Gmina: Mucharz