Kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Stryszawa)
Współrzędne geograficzne: 49.714573, 19.520918
Położona w centrum wsi, na terenie prywatnej posesji (dom nr 763a), usytuowanej przy skrzyżowaniu drogi osiedlowej, biegnącej spod wykonanym współcześnie "leśniczówki" z główną drogą przez wieś.
Ufundowana przez Jana Kubasiaka. Figura polichromowana. Na cokole kapliczki wykuto płaskorzeźbione przedstawienia: Jezusa Nazareńskiego (od frontu), Św. Józefa z Dzieciątkiem (po lewej) i Św. Jana Nepomucena (po prawej). Na dole cokołu na złotym tle napis fundacyjny, niestety nieczytelny Na głowicy kolumny oglądamy dwie główki aniołków - być może nawiązanie do dzieł zakładu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku na terenie obecnej Słowacji, którego kamieniarze w taki sposób sygnowali swoje prace (choć trudno przypuszczać, by stryszawska kapliczka została w tym warsztacie wykonana). Kapliczka zwieńczona wykonanym współcześnie metalowym daszkiem .
kamień, polichromowana
Miejscowosc: Stryszawa
Gmina: Stryszawa
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej