Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka kolumnowa (Kuków)
Współrzędne geograficzne: 49.724861, 19.472969
Położona na skraju lasu na płd. krańcach wsi, na Bacowej Przełączce (ok. 490 m) pomiędzy Chrząszczową Górą (560 m) a Łopuszniakiem (538 m), tuż przy granicy z Lachowicami, nieopodal należącego już do tej wsi os. Laliki.
Ufundowana przez Macieja Bacę. Kolumnę wieńczy latarnia (tym razem - otwarta z trzech stron i z maleńka figurką Chrystusa Frasobliwego wewnątrz, a na cokole także znajduje się płaskorzeźbiona Chusta Weroniki oraz napisy fundacyjne: ADAMVS GAWEŁ A.D. 1708, niestety obecnie już niemal całkowicie zatarte. Zachował się jednak zagadkowy skrót, wykuty przy krzyżu na tylnej Ścianie cokołu.
1708 rok
Miejscowosc: Kuków
Gmina: Stryszawa
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz prywatne zbiory Pana Józefa Kawy
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowaKapliczka kolumnowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej