Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej - rejestr kapliczek
Kapliczka z figurą Chrystusa Nazareńskiego (Krzeszów)
Położona na płn.-wsch. krańcach wsi, przy polnej (i częściowo - leśnej) drodze, łączącej Krzeszów ze Śleszowicami, w lesie za Koźlem (Króliczą Górą; 564 m).
Figura Chrystusa Nazareńskiego osadzona na podstawie i czworobocznym postumencie, przykryta blaszanym lekko wygiętym daszkiem osadzonym na czterech prętach daszkiem. Na postumencie, z przodu dwie prostokątne wnęki. Dolna większa, pod nią napis 1859, nad mniejszą napis BRAŃKA oraz symbol IHS wyżej. Kapliczka polichromowana.
Ufundowana przez niejakiego Brańkę. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa legenda miejscowa, wedle której fundator wystawił ją w podziękowaniu za cudowne oswobodzenie. Miał on zostać niesłusznie oskarżony o zabójstwo i skuty kajdanami był prowadzony przed sąd. W miejscu, w którym obecnie stoi figura, żołnierze, pilnujący biedaka, postanowili odpocząć i ucięli sobie drzemkę. Wówczas więzień pomodlił się takimi słowami: "Panie, Ty cierpiałeś na krzyżu straszliwe męki. Teraz ja siedzę tu i cierpię. Wejrzyj na mnie z nieba i pomóż mi się uwolnić". Gdy tylko wypowiedział te słowa, kajdany pękły, a oswobodzony zdołał uciec.
Miejscowosc: Krzeszów
Gmina: Stryszawa