Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa (Skawica)
Współrzędne geograficzne: 49.677986, 19.625652
Położona w centrum wsi, na roli Sołtystwo, ok. 250 m na płn.-wsch. od ujŚcia Skawicy Sołtysiej do Skawicy, po płn. stronie głównej drogi przez wieŚ, na gruntach ofiarowanych przez rodzinę Dyrczów.
Murowana z kamienia, potynkowana z odsłoniętymi fragmentami kamiennymi na narożach, obramieniach okien i drzwi oraz przy fundamencie, posiada wieżyczkę, zwieńczoną niewielkim hełmem baniastym. Przed wejŚciem - kamienna kropielnica, wewnątrz, ponad stołem ołtarzowym - obraz, przedstawiający ewangeliczną scenę cudownego połowu ryb (również fundacji A. S. Potockiego), a obok niego nowsze figury Św. Anny z małą Marią oraz NajŚwiętszego Serca Pana Jezusa. Polichromia przedstawia - ponownie NajŚwiętsze Serce Pana Jezusa ( na sklepieniu), Świętych (na lewej Ścianie) oraz (na prawej Ścianie). Na lewo od wejŚcia znajduje się wmurowana w Ścianę tablica, poŚwięcona pamięci skawickiego sołtysa Jakuba śmietany.
1817 r.
Wg tradycji ufundowana przez przyjeżdżającego na polowania w okoliczne, obfitujące w zwierzynę lasy, hrabiego Artura Stanisława Potockiego (1787-1832), syna podróżnika i pisarza Jana Potockiego (1761-1815), autora słynnego "Rękopisu znalezionego w Saragossie". W kapliczce tej sporadycznie odprawiano msze Św., aż do czasu budowy koŚcioła w Skawicy.
Miejscowosc: Skawica
Gmina: Zawoja
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej