Kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa (Zubrzyca Dolna)
Położona po wsch. stronie drogi Białka - Jabłonka, ok. 100 m na płn. od miejsca, w którym odgałęzia się od niej lokalna droga do Podwilka, za mostkiem.
Figura na słupie. Cechy stylu eklektycznego. Osłonięta kopulastym daszkiem blaszanym na czterech giętych prętach, otoczona kuta i gieta krata żelazną. Prowadzi do niej piramidka schodów (z czterech stron). Figura tytulacyjna w geście błogosławieństwa stoi na wysokim czworobocznym postumencie o przekroju kwadratowym. Słup ten ujęty jest na narożach kolumienkami o spiralnie kręconych trzonach. Na licu widnieje płycina z reliefem Marii z płonącym sercem, przebitym mieczem. Na ścianie lewej relief św. Andrzeja Apostoła z krzyżem męczeństwa, na prawej – św. Jana Chrzciciela z chorągwią i barankiem u stóp. Cokół niski. Polichromia. Figura Jezusa: płaszcz czerwono-brązowy, tunika żółta; tło nisz niebieskie, szaty w reliefach: biel i błękit Marii, brąz i zieleń u świętych. Elementy zdobnicze pomalowane na brązowo. Inskrypcje: a. fundacyjna i wotywna zarazem na licu cokołu „SRDCE / JEŽIŠOVO / OTPUSŤ LUDU / TVEMU / AVŠETKIM KTE - / RY ŤA VZYVAJU” a niżej „S. MARIA”, „S. ANDREJ”, „S. JAN”.
piaskowiec, polichromia, blacha
1906 r.