Kapliczka z figurą Trójcy Świętej (Zubrzyca Dolna)
Położona niespełna 1 km na płd. od kościoła, po wsch. stronie drogi Białka - Jabłonka, obok domu nr 283.
Ufundowana przez ks. Wojciecha Zubrzyckiego, ówczesnego plebana parafii w Rabczycach, a później także w Lipnicy Wielkiej, na jego rodzinnym gruncie. Figura na słupie. Grupa rzeźb ukazująca Trójcę Święta, chroniona przez wygięty łukiem daszek blaszany. Antytetycznie ustawieni Ojciec i Syn trzymają między sobą glob, w zwieńczeniu gołębica Ducha Świętego, u stóp figur główki aniołków; tłem jest gloria obłoków. Rzeźby spoczywają na płycie głowicy czworobocznego postumentu. Głowica bogato rozczłonkowana za pomocą wklęsek, półwałków, uskoków. W płytkiej niszy na licu postumentu widnieje płaskorzeźba Marii Wniebowziętej, w pozie oranki, stojącej na obłoczkach. Nad nią duża aplikacja pary uskrzydlonych główek anielskich. Pomnik osadzony na niskim czworobocznym cokole, otoczony drewnianym płotkiem z 4 narożnymi słupkami cementowymi o kopulastych zwieńczeniach. Polichromia: szaty osób Trójcy Świętej brązowe, włosy czarne, obłoki białe, promienie i berła popielate; w rzeźbie maryjnej; szaty białe i błękitne, obłoki zielone. Inskrypcje: a. fundacyjna na licu cokołu w profilowanej płycinie: „ANNO DN 1760 / ZMO...VA / ADM RNDUSD / RAVIT”; b. wotywna na licu głowicy „MISERERE NOBIS”; c. identyfikacyjna nad płaskorzeźbą Marii „S. MARIA”.
piaskowiec, polichromia
Miejscowosc: Zubrzyca Dolna
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski