Kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena (Podwilk)

Współrzędne geograficzne: 49.546551, 19.735388 

Położona przy głównej drodze przez wieś, po jej płn. stronie, niedaleko tzw. cmentarza chłopskiego.
Figura na słupie. Reminiscencje stylu barokowego i drobne elementy ornamentyki neoklasycznej. Posąg tytulacyjny z krucyfiksem i palmą męczeńską w dłoniach w szatach kanonicznych, stoi na ozdobnym podium. To zaś opiera się na niskim, masywnym słupie – postumencie. Na jego licu relief płonącego serca w promienistej glorii obłoków. Na bocznych słupach zwieńczonych łukami gzymsików z ząbkowanym fryzem siedzą dwa aniołki w glorii obłoków, trzymając atrybuty patrona: jeden z kłódką i palcem na ustach (symbole tajemnicy spowiedzi), drugi z kluczem. U podstaw tych słupów gruby ornament typu astragalu (perełkowania). Postument środkowy i boczne słupy mają rozczłonkowane własne cokoły, przy czym oś środkowa wysunięta ryzalitowo. Przed pomnikiem na ziemi spoczywa uszkodzona tablica z napisem fundacyjnym.
Polichromia: figura św. Jana Nepomucena w typowych barwach: biel rokiety, czerń sutanny i biretu, brąz almacji; słupy malowane na sino, frontowe płyciny na zielono, gloria serca i obłoki na niebiesko.
Inskrypcja wielowierszowa po łacinie, już nieczytelna.
piaskowiec, polichromia
1818 r.
Ufundowany przez Mihály Ambrossy, prefekta dominium Zamku Orawskiego.
Miejscowosc: Podwilk
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

Projekt współfinansowany ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej