Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej - rejestr kapliczek
Kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Podwilk)
Położona przy głównej drodze przez wieś, po jej płn. stronie, w pobliżu budynku szkoły, w obrębie posesji nr 285.
Figura na słupie. Cechy ludowego baroku. Figura tytulacyjna jako Niepokalana stoi na globie oplecionym przez węża, w ramionach trzyma Dzieciątko. Ma rozpuszczone włosy, pyzatą twarz, ubrana w płaszcz i suknię. Umieszczona na smukłym czworobocznym słupie – postumencie. Na licu słupa od góry płaskorzeźba uskrzydlonych główek anielskich (podobnie na innych bokach słupa), niżej w płycinach reliefy: po prawej stronie św. Apolonii ze szczypcami i wyrwanym zębem w dłoni, po lewej św. Łucji; obie w otwartych koronach z palmami męczeństwa; z tyłu św. Jan Nepomucen w pozie modlitwy na klęczkach en face; krucyfiks widnieje z tyłu za ramieniem, biret kapłański spoczywa na ziemi. Odziany w sutannę, rokietę i almucję. Postument osadzony na czworobocznym cokole. Słup i cokół mają przekroje kwadratowe. Polichromia ostatnia wykonana na początku lat 90-tych XX w. Obecnie niewiele z niej zostało; pierwotnie: czarnowłosa Matka Boża w błękitnym płaszczu i białej sukni, złotowłosa św. Apolonia w kremowej dalmatyce, niebieskiej sukni, czerwonym płaszczy i czerwonych ciżmach, ciemnowłosa św. Łucja w białej dalmatyce i żółtym płaszczu, czarnowłosy św. Jan Nepomucen z bródką i wąsikami [sic] czarnej sutannie, białej rokiecie i brązowej almucji. Inskrypcje: a. fundacyjna na licu cokołu w otoku zielonej wici roślinnej „ANNO DNI / 1759 DIE 1 / JUNII”; b. identyfikacyjne nad błycinami: „S. ŁUCIA” [sic], „S. APOLONIA”, „S. IOANNES NEPOMUCENUS”
piaskowiec, polichromia
Miejscowosc: Podwilk
Gmina: Jabłonka