Kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena (Orawka)
Położona na terenie roli Zawoda, ok. 500 m na zach. od kościoła.
Figura na słupie. Frontalnie i blokowo rzeźbiona figura tytulacyjna w szatach kanonika – kapłana, z krucyfiksem w dłoniach. Drewniana głowa dorobiona później, ale dobrze pasująca do tułowia. Stoi na wydatnej głowicy czworobocznego postumentu, opatrzonego w płyciny reliefowe. Na licu – św. Michał Archanioł z mieczem i tarczą, z tyłu – św. Barbara. Po bokach ornament wici liściastej. Wysoki czworoboczny cokół też ma reliefy w płycinach: na licu św. Piotr siedzący z kogutem u stóp, z tyłu św. Jan Chrzciciel z barankiem i krzyżem. Polichromia ok. 1995 r.: czarna sutanna i biret, biała rokieta i brązowa almucja św. Jana Nepomucena, biała suknia św. Barbary, biało-brązowy strój Michała Archanioła, różowy płaszcz św. Piotra. Inskrypcje: a. fundacyjna na licu głowicy postumentu: „ANNO DNI 1758 6 8-Bris”; b. identyfikacyjne nad lub reliefami: „S. MICHAEL”, „S. BARBARA V.”, „S. PETRUS”, „S. IOANNES BAP.”
piaskowiec, polichromia
Miejscowosc: Orawka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski