Kapliczka z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (Lipnica Mała)
Położona w dolnej, płd. częđci wsi, po zach. stronie głównej drogi, obok domu nr 202.
Pokaźnych rozmiarów krzyż z figurą Chrystusa osadzony na czworobocznym postumencie. Osłonięty blaszanym daszkiem kolebkowym z ząbkowaną krawędzią. Dwuschodkowe podium krzyża wspiera się na głowicy postumentu o spadzistych brzegach i obiegającym gzymsie. Na licu podstawy krzyża relief płonącego serca przebitego mieczem. Po bokach postumentu wydłużone profile wolutowe. Do frontu tego słupa przylega figura Matki Bożej Bolesnej z załamanymi rękoma, umieszczona na półkolistej konsoli. Całość ulokowana na kubicznym cokole. Otoczona czworobocznym murkiem z owalnymi prześwitami. Boczne ściany postumentu zdobią płytkie nisze z płaskim reliefem: po lewej świętego w nimbie z włócznią i księgą w dłoniach, po prawej świętej z palmą męczeńską, trzymającej na sznurze u stóp bestię –smoka. Polichromia: barwa krzyża naśladuje deseń drewna , głowica postumentu – zieleń, gzyms-czerwień, ściany słupa w tonacji szarej, figura maryjna w sukni białej i płaszczu niebieskim, patron w szarym płaszczu i zielonej tunice, święta – w białej sukni i tunice oraz czerwonym płaszczu , bestia czarna. Murek wymalowany ugrem. Inskrypcja fundacyjna na licu cokołu: „Zakład tento / Tebe Bože venuje / Tomaš Hujas / 18 3/5 75”.
piaskowiec, polichromia
Ufundował Tomasz Hujas, miejscowy chłop.
Miejscowosc: Lipnica Mała
Gmina: Jabłonka