Kapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem (Lipnica Mała)
Położona pomiędzy kościołem a nowym cmentarzem, po płd.-zach. stronie drogi głównej przez wieś.
Sama kapliczka, wzniesiona na planie kwadratu, obecnie potynkowana, a w szczycie szalowana drewnianymi deseczkami. Umieszczona ponad wejściem data "1610" nie odnosi się do jej wieku; przypuszcza się, że jest to nawiązanie do okresu uzyskania przez Lipnicę Małą statusu samodzielnej wsi. Bardzo interesująca jest natomiast znajdująca się wewnątrz polichromowana figura Chrystusa. Uważana za bardzo starą, jest od lat otoczona szczególnym kultem przez miejscowych. Część opracowań podaje jako datę jej powstania 1547 r. (byłaby to wówczas prawdopodobnie najstarsza figura na całej Górnej Orawie). Przeprowadzone kilka lat temu nowe badania wskazują, że jej metrykę należy przesunąć na XVIII wiek. Jednak nawet i w tym przypadku figurą pozostaje jedną ze starszych, zwłaszcza jeśli chodzi o motyw Upadku pod Krzyżem, który rozpowszechnił się dopiero po powstaniu szczególnie czczonego przez wiernych przedstawienia Trzeciego Upadku Chrystusa w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Figura w Lipnicy Małej musiała zatem brać za wzór starsze figury kalwaryjskie - Pierwszego lub Drugiego Upadku - o ile jej powstanie wiązało się w ogóle z wpływem ośrodka pielgrzymkowego w Kalwarii, co jest bardzo prawdopodobne (pomimo faktu, że Orawa leżała wówczas poza granicami Polski). Inskrypcja: a. fundacyjna na boku cokołu, żłobiona w kamieniu: „Die 11 8-bris ANNO DNI 1547 [cyfry w stylizacji późnogotyckiej]. Napis po przeciwnej stronie, mówiący zapewne o fundatorze, stracił całkowicie czytelność; b. legendowa: na nadprożu kapliczki z 1937 r. wykuto datę „1610”.
Figura sprowadzona przez miejscową gromadę najwcześniej w 1674 r. Umieszczona początkowo w drewnianej kaplicy, od końca XVIII w. na ołtarzu murowanej kaplicy, od 1800 r. przez kilkanaście lat w prezbiterium kościoła. Następnie – drewnianej kapliczce murowanej od 1937 r.
Miejscowosc: Lipnica Mała
Gmina: Jabłonka