Kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena (Jabłonka)
Położona po zach. stronie ul. Długiej, przy rozwidleniu z ul. Leśną, w okolicy, w której niegdyś stał stary młyn.
Ufundowana przez Macieja Suwadę. Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku. Figura na słupie. Styl barokowy. Posąg świętego z obnażoną głową i żelazną aureolą gwieździstą. Ręce skrzyżowane na piersi. Po lewej stronie u jego stóp klęczący aniołek, podtrzymując krucyfiks na osi figury. Palcem drugiej dłoni dotyka ust gestem nakazującym milczenie. Figura ustawiona na czworobocznym postumencie z esowato oprofilowaną głowicą, z szeroka plintą. Na licu tego słupa w płytkim reliefie widnieje główka putta, a niżej wiciowe ornamenty; liściasty z rozetką w środku o sercowym wykroju. W podobną ozdobna oprawę ujeto inskrypcje na licu pierwotnego cokołu. Jest on wyodrębniony od słupa gzymsikiem kordonowym. Pomnik po translokacji został osadzony na dwustopniowym cokole cementowym. Polichromia wielokrotnie odnawiana i zmieniana; w końcu posąg wymalowany w kolorze czerwono – różowym, podobnie aniołek – akolita. Postument i stary cokół w kolorze białym. Inskrypcja fundacyjna na licu starego cokołu: „MSA 1772”.
piaskowiec, polichromia
Ufundowana przez Macieja Suwadę.
Miejscowosc: Jabłonka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Kapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena