Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej - rejestr kapliczek
Kapliczka z figurą przedstawiającą Przemienienie Pańskie (Jabłonka)
Położona przy dawnym trakcie, wiodącym z Jabłonki w kierunku Krakowa, wśród zabudowań płn.-wsch. części Jabłonki, usytuowanych malowniczo na grzbiecie powyżej kościoła.
Ufundowana zapewne przez ks. Adama Wilczka, doktora teologii, ówczesnego plebana Orawki. Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku. Na kapliczce widzimy wszystkich "aktorów" wydarzenia na górze Tabor - Chrystusa w Świetlistym nimbie, po bokach u jego stóp - starotestamentowych proroków: Mojżesza (po lewej) i Eliasza (po prawej), którzy ukazali się obok ubóstwionego Zbawiciela, a poniżej - trzej apostołowie, Świadkowie tego zdarzenia: Piotr, Jakub Większy i Jan. Na cokole znajduje się natomiast płaskorzeźba, przedstawiająca Św. Jana Chrzciciela - patrona parafii w Orawce, do której należała Jabłonka w momencie powstania kapliczki. Figura na słupie. Wypukło rzeźbiona postać Chrystusa , ustawiona frontalnie w glorii promienistej, umieszczona na postumencie..U jego stop po obu stronach siedzą Mojżesz z dekalogiem i Eliasz. Głowica postumentu symbolizuje Górę Tabor. Na jej licu wyobrażeni w reliefie trzej Apostołowie w gwałtownym poruszeniu, oślepionych cudem Przemieniania. Dostrzegalne wtórne cementowe scalenie kompozycji wieńczącej z tą głowicą. Postument czworoboczny. Na jego licu w płytkiej niszy zamkniętej łukowo widnieje płaskorzeźba św. Jana Chrzciciela z „labarum” w ręku i owieczką u stóp. Cokół ujmują wolutowe liściaste uszaki. Cały pomnik ustawiony na nowszej, dwustopniowej cementowej bazie. Polichromii pierwotnej nie było już widać przed 1996 r. Po kompleksowej konserwacji w 1999 r. wprowadzona polichromia: biel sukni Chrystusa, błękit i złoto glorii, czerwienie, żółcie i brązy szat Proroków i Apostołów, brązowa opończa i czerwone labarum św. Jana Chrzciciela, zieleń ornamentu uszaków. Zachowaną naturalną barwę kamienia w większych partiach postumentu i cokołu. Inskrypcje: a. fundacyjna i wotywna na licu cokołu (czytelna dzięki konserwacji w 1999 r.) „IMAGINEM CHRISTI / CUM TRANSIS ADORA / NON AUTEM HANS / SED QUEM HEC / PREFIGURATIONEM ORA TRANSFIGURATIONEM / ANNO 1762”; b. renowacyjna na tylnej ścianie postumentu „PER IOANNEM OPOTOCZ AN.1870 REST.”.
piaskowiec, polichromia
Zapewne ksiądz Adam Wilczek, pleban Orawki, wicearchidiakon Górnej Orawy