Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Kapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem (Jabłonka)
Współrzędne geograficzne: 49.494083, 19.705395
Położona przy drodze krajowej nr 7, wybiegającej z Jabłonki na płn. wsch., w stronę Orawki, ok. 1 km od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 957, po wsch. stronie szosy, na rogu ul. Górskiej.
Kapliczka jest mała, drewniana, z krytym gontem dachem, zwieńczonym baniastym hełmem z latarnią. Wewnątrz figura Chrystusa Upadającego pod Krzyżem oraz - na Ścianach - spore malowidła ludowe, przedstawiające dwie Święte kobiety, adorujące Chrystusa (zapewne - Matkę Bożą i Marię Magdalenę) oraz Ducha świętego w postaci Gołębicy pod rodzajem baldachimu, podtrzymywanego przez aniołki.
początek XIX w.
Miejscowosc: Jabłonka
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod KrzyżemKapliczka domkowa z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej