Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (Chyżne)
Współrzędne geograficzne: 49.420166, 19.669020
Położona poza zwartą zabudową miejscowości, po zach. stronie drogi krajowej nr 7, ok. 500 m na południe od skrzyżowania w centrum wsi.
Ufundowana przez Jana Baraniaka. Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku. Figura na słupie. Dużych rozmiarów posąg Marii Niepokalanego Poczęcia w geście orantki, stojący na globie oplecionym przez węża. Po bokach u stóp posągu – para frontalnie ustawionych, klęczących i rozmodlonych aniołów. Te figury ustawione na szerokiej gzymsowanej płycie, wieńczącej czworoboczny postument (słup). Na jego licu w płycinie o wykroju arkadowym – płaskorzeźba św. Jana Nepomucena w stroju kapłana, z krucyfiksem i palmą męczeńską w dłoniach. Boczne ściany postumentu ozdabiają woluty z liściastymi i kwietnym powojem. Na tylnej ścianie słupa w identycznej płycinie płaskorzeźba św. Jana Chrzciciela (atrybuty: labarum i baranek). Postument wyrasta z czworobocznego szerszego cokołu, flankowanego uszakami wolutowymi, zdobionymi liściastą wicią. Na licu cokołu widnieje płaskorzeźba trzech świętych wspomożycieli: Sebastiana (atrybut – drzewo męczeństwa), Rocha (atrybut – strój pielgrzymi, znamię dżumy) i Rozalii (atrybuty: wianek różany, czaszka, krzyż w dłoni). Na osi tej kompozycji w arkadowym wykroju płyciny – relief uskrzydlonej główki aniołka. Na tylnej ścianie cokołu w identycznej płycinie znajdują się płaskorzeźby św. Andrzeja Apostoła (z krzyżem męczeństwa) i św. Józefa z Dzieciątkiem (z lilią w dłoni). Opisany pomnik osadzony na czworobocznej bazie, ta zaś na płycie betonowej. Do końca XX wieku zachowała się reszta podniszczonej polichromii: błękit płaszcza Marii, biel sukni. W wyniku konserwacji podjętej w latach 2005-2006 została odnowiona kompletna polichromia wedle reliktów pierwotnych: ornament liściasty – zielony, pęki i płatki kwiatów – czerwień i żółć, suknia NMP, komża św. Jana Nepomucena, baranek u stóp św. Jana Chrzciciela, przepaska biodrowa św. Sebastiana – biel, szaty św. Jana Chrzciciela, Rozalii, św. Andrzeja Apostoła, św. Józefa – różne odcienie brązu i oranżu, biret i sutanna św. Jana Nepomucena – czerń, płaszcz NMP – błękit, strój św. Rocha w kolorze zgniło-zielonym. konserwatorzy zachowali naturalną barwę kamienia w tle przedstawień oraz na ścianach cokołu i postumentu. Inskrypcje: a. fundacyjnapod płaskorzeźbą św. Jana Nepomucena: CURAVIT IOANNES BARA / NAK DIVAE / MATRIS HONOR / MDCCLX / 23 OCTOBRIS”; b. tytulacyjne: nad reliefem cokołu od frontu: “S. SEBASTIANUS”, „S. RASALIA” [sic], „S. ROCHUS”, nad reliefem św. Jana Nepomucena „NEPOMUCEN”, na tylnej ścianie słupa nad reliefem św. Jana Chrzciciela „S. IOANNES PAPSDIA” [?], poniżej „1760”, na tylnej ścianie cokołu nad reliefem św. Andrzeja Apostoła i św. Józefa „S. ANDREAS” i „S. JOSEPHUS”.
piaskowiec, polichromia
Ufundowana przez Jana Baraniaka.
Miejscowosc: Chyżne
Gmina: Jabłonka