Kapliczka z figurą przedstawiającą Ukoronowanie Matki Bożej przez Trójcę świętą (Chyżne)
Położona na wsch. krańcach wsi, przy głównej drodze, niedaleko za dzwonnicą loretańską, przy domu nr 249.
Ufundowana przez Marię i Józefa Sobczaków. Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku.Figura na słupie. Rzeźbiona grupa Trójcy Świętej koronuje małą klęczącą figurę Marii Oranki. U stóp tych rzeźb główki aniołków w glorii obłoków. Kompozycja ta umieszczona na płycie wieńczącej czworoboczny słup – postument. Górny segment jego lica zdobi para uskrzydlonych główek anielskich. Postument ujęty wydłużonymi wolutami wyrasta z czworobocznego cokołu. Polichromia: słup i cokół malowane brązem i kremowo, rzeźby w bieli, brązach i seledynie. Inskrypcja fundacyjna na licu postumentu: „KUCTIACHVALE [sic] SVATEJ TROJICI / TUTO STATUU / IOZEF SOPCZAK / A MARIA MANŽELKA / JEHO / VIFUNDOVAT DALI / 1866”.
piaskowiec, polichromia, metal
Ufundowana przez Marię i Józefa Sobczaków.
Miejscowosc: Chyżne
Gmina: Jabłonka