Kapliczka z figurą Św. Floriana (Chyżne)
Współrzędne geograficzne: 49.420757, 19.694038
Położona ok. 400 m na wsch. od poprzedniej, obok domu nr 207.
Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku. Figura na słupie. Wyraźne reminiscencje baroku, szczególnie w ornamentyce. Posąg św. Floriana gaszącego pożar ustawiony na podium zdobionym od frontu parą główek anielskich. Osłonięty blaszanym daszkiem kolebkowym z ząbkowaną krawędzią. Podium figury spoczywa na oprofilowanej płycie wieńczącej postument [słup] czworoboczny o lekko skośnych ścianach. Górna część postumentu zdobiona reliefem kampanuli (ornament wiciowy z dzwoneczkami, wł. campanule). Na bocznych ścianach słupa dekoracyjne rozetki w reliefie wypukłym. Postument wyrasta z niskiego, uskokowego cokołu. Cały pomnik otacza niski murek arkadowymi prześwitami. Polichromia: figura utrzymana w pastelowych tonach, szarościach, seledynach, srebrze, bieli. Inskrypcje: a. fundacyjna na licu cokołu: „TATO FIGURAS [sic] FLORIANA VISTAVENA / ANO [sic] 1800 DAL VISTAVIT / VOJTEK JURCZAZAK / OCTOBRI 30 DNIA”; b. sygnatura artysty – kamieniarza na tylnej ścianie słupa: „FECIT / GEORGIUS BELOPOTOCKY”.
piaskowiec, polichromia
Ufundowana przez Wojciecha Jurczażaka.
Miejscowosc: Chyżne
Gmina: Jabłonka
Powiat: nowotarski
Kapliczka z figurą Św. FlorianaKapliczka z figurą Św. FlorianaKapliczka z figurą Św. Floriana