Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (Chyżne)
Położona niespełna 1 km na wsch. od kościoła, koło domu nr 196, po płn. stronie drogi przez wieś.
Ufundowana przez Jano Tisoncika. Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku. Figura na słupie. Posąg Niepokalanej, osłonięty blaszanym daszkiem namiotowym, stoi na oprofilowanej głowicy czworobocznego postumentu – słupa. W górnym segmencie jego lica płaskorzeźbiona para uskrzydlonych główek anielskich; poniżej w arkadowej płycinie wgłębnej płaskorzeźba stojącej postaci bez atrybutów, być może św. Jana Ewangelisty. Poniżej na licu czworobocznego cokołu w prostokątnej płycinie – płaski relief Upadku pod Krzyżem. Pomnik otoczony metalowym płotkiem. Polichromia: słup i cokół malowane na biało-kremowo, figura maryjna – błękit, cynober i zieleń, płaskorzeźba w arkadce w białej tunice i zielono-niebieskim płaszczu. Inskrypcja fundacyjna na licu cokołu: „KUCTI [sic] A CHVALE BEZ / POSKURNY POC. / PAN. MARIE / DAL VYSTAVIT JANO TISONČIK / ROKU 1903”
piaskowiec, polichromia
1903 r.