Kapliczka z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Sucha Beskidzka)
Przysiółek: Matysówka ul. Armii Krajowej nr 37
Figura wolnostojąca, zlokalizowana po wschodniej stronie ul. Armii Krajowej, przy posesji nr 37. Usytuowana w centrum niewielkiego placyku wyłożonego płytą chodnikową, otoczona drzewami. Polichromowana rzeźba ustawiona jest na wysokim postumencie, poprzedzonym cokołem i fundamentem, nakryta daszkiem z blachy, wspartym na czterech spiralnych podporach. Wyobraża Matkę Boską z Dzieciątkiem, w ujęciu łączącym typ ikonograficzny Matki Boskiej Różańcowej, Królowej świata i Niepokalanie Poczętej. Rzeźba jest masywna, modelowana w sposób sumaryczny, o zaburzonych proporcjach anatomicznych i syntetycznie opracowanych rysach twarzy. Maria ukazana została w pozycji stojącej, w prawej dłoni, uniesionej na wysokość piersi, trzyma różaniec, lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko. Stopy wspiera na błękitnej półkuli, oplatanej przez węża z jabłkiem w paszczy. Ma na sobie suknię i maforion. Chrystus przedstawiony został w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Prawą dłonią wykonuje gest błogosławieństwa, w drugiej dzierży królewskie jabłko. Ubrany jest w prostą sukienkę. Obie postaci mają na głowie korony w typie otwartym. Postument jest dwukondygnacyjny, przedzielony profilowanym gzymsem i zwieńczony głowicą o wklęsło-wypukłym profilu. Na przedniej Ścianie dolnej kondygnacji postumentu znajduje się płycina w kształcie prostokąta zamkniętego półkolistym łukiem nadwieszonym. W polu płyciny widnieje płaskorzeźbione przedstawienie Św. Tomasza, ukazanego w habicie z nimbem, w geŚcie błogosławieństwa. Pod płyciną ryty napis: śW. TOMASZ. W górnej kondygnacji płycina o takim samym kształcie, ze sceną nauczania Marii przez Św. Annę. Maria, mniejsza od Anny, klęczy przed zwróconą do niej matką, która ma na kolanach otwartą księgę. Postaci ukazane zostały w bogato drapowanych szatach. Po lewej stronie kompozycji widnieje wazon z liliami. Baza postumentu, posadowiona bezpoŚrednio na dwustopniowym cokole, ma formę wałka o profilu wypukło-wklęsłym. Na froncie wyższego stopnia cokołu umieszczono prostokątną płycinę z wyrytą inskrypcją: Na Cześć i Chwałę P./Boga Wystawili Tę Figurę/TOMASZ I ANNA/KOZIK r. 1893. Na północnej stronie cokołu, w prawym rogu płyty, widnieje inskrypcja: TWARDOWSKI, drugi napis nieczytelny: [...]SZOWKIC[...].
Piaskowiec polichromowany, daszek z blachy
1893
powołany do wojska austriackiego w przymusowej brance. W podziękowaniu za szczęŚliwy powrót ufundował wraz z żoną kapliczkę; pieniądze pożyczył od ks. Ledóchowskiego, brata Św. Urszuli Ledóchowskiej.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka