Krzyż żelazny w tzw. Modrzewiach (Sucha Beskidzka)
Przysiółek: Bogdanówka przy drodze na Podksięże, w modrzewiach
Krzyż usytuowany jest na skraju lasu wŚród modrzewi. Stoi po północnej stronie drogi, na lekkim wzniesieniu, poŚrodku wydzielonego placyku ogrodzonego drewnianym płotem z betonowymi słupkami. Od zachodu plac jest otwarty, prowadzą do niego dwustopniowe schody oraz Ścieżka z płyt chodnikowych z czterema spocznikami. Przy Ścieżce usytuowano trzy drewniane ławki. Podstawę krzyża stanowi kwadratowy fundament, na którym znajduje się dwustopniowy cokół. Jego dolna część jest prostopadłoŚcienna, z inskrypcją na zachodniej Ściance: F.X.C.P.S./1863, górna część jest oŚmioboczna, poprzedzona powtarzającym jej kształt wałkiem. Na cokole wznosi się kolumna toskańska z wydatną, oŚmioboczna bazą o profilu wklęsło-wypukłym. Abakus kolumny ma kształt kwadratowej płyty o wklęsłych bokach i Ściętych narożnikach. Kolumnę wieńczy żeliwny krucyfiks z Chrystusem umieszczonym od strony wschodniej - przeciwnej w stosunku doi wejŚcia na plac. Postać Chrystusa charakteryzuje się szczegółowym opracowaniem anatomii i ekspresyjnym ujęciem. Ramiona krzyża zakończone są ażurowymi zdobieniami w kształcie rozet 6-płatkowych. Nad Chrystusem widnieje titulus.
Kolumna z piaskowca, żeliwny krzyż
1863 (inskrypcja)
Krzyż został ufundowany przez Franciszka Ksawerego Pniewko -Ciesielskiego, proboszcza parafii suskiej w 1863 roku (inicjały i data wyryte na cokole). Prawdopodobnie fundacja wiązała się z upamiętnieniem ofiar powstania styczniowego; według miejscowej ludnoŚci pochowanych w tym miejscu. W dniu 14 wrzeŚnia każdego roku odprawia się tu Mszę św. w związku ze Świętem Podniesienia Krzyża.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej i Fototeka Instytutu Historii Sztuki UJ
Krzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. ModrzewiachKrzyż żelazny w tzw. Modrzewiach